Eesti English Русский
 

Änniksaare

Liivimaa piiri  ääres ...
 
Änniksaare küla on omaaegse Liivimaa piiri ääres . Meie praegused naaberkülad on  Kiissa , Maetsma , Vadi  ja  Pikati .Kunagi  rohkem kui poolsada aastat tagasi elas Änniksaares umbes sada inimest  .Kolhoosiajal vähenes rahvaarv , kuni 1996 a. elas siin kõigest 16 inimest .2009.aastal oli nimekirjas 32  elanikku  . Talude nimed on Alliku (Põllu ), Jaagapra , Alumiste , Keskküla –Antsu , Kopra , Pikaalekere , Mäe , Metsa-vahi  ( Kordoni ) , Pottsepa (Kaasiku ), Juhandra  ja  Väljara .
 Meie külal on uus hingamine tänu Jaagapra talu linamuuseumi rajamisele 1996.a. Muuseumi perenaine Ilse Rummel oli maakonna missiooniinimene ,keda on filmitud “ Prillitoosi “  ja “ Subboteja “ saadete ning Avinurme kultuuriloo tarvis .
Suurim heameel oli Ilsel 2005 .a. Eesti Vabatahtlike tunnustuse saajate hulgas olles. Arnold Rüütel surus kätt . 2007 .a.kinnitati Ilse Rummeli   rinda Avinurme  valla suurim tunnustus – Vapimärk. Ta on  esimene  selle ainulaadse aumärgi saaja  ja esimene Änniksaare küla aukodanik .
 2003.a toimus I kokkutulek tähistamaks  Änniksaare esmamainimise  320 aastapäeva. Nimelt oli Torma kirikuõpetaja üles kirjutanud, et 1683.a oli  siin olnud kaks pere-meest –Hintti ja Karpa . Sellest 2003 a. alates on toimunud  traditsioonilised  küla-päevad ja vastlasõidud. Kruusaaugu kaldale on istutatud mitusada noort okaspuud ,  Keskkülas talu pererahvas on kogunud  hulgaliselt ajaloolisi ürikuid küla kultuuriloost, fotoalbumeid ja kroonikaid . Säilitame etnograafilist materjali, sugu-puude uuringuid ja eluluguEV 100 kingitusebna pid . Eriti unikaalne on Keskküla Volli e. legendaarse luuraja Philip Kingi lugu .Avasime EV 100 aastal  külas tema mälestuspingi. Palju trükiseid on Heino Kiigest , sest ta on sündinud  Änniksaare külas  Jaaguväljal .Tema autobiograafilistest teostest  “Kuresaapad “,
“ Kõndes “ ja “Mitteminister “ leiab külarahvas tuttavaid tegelasi.  Küla suvepäevadel on kirjanikuhärra olnud   meie sagedane külaline koos  baleriini Helmi Puuriga .
 
Projekt “ Kodukultuuri õppepäevad “ andis 2006.a. kuue kuu jooksul tervele külale ja meie toetajaskonnale huvitavat ja harivat tegevust. Asja eesotsas on ikka Jaagapra ja Keskküla talud. Ilse Rummeli pojad Indrek ja Ants on alati toeks , kui  Avinurme tünnilaadale  vokke, linatöötlemise vahendeid , kogunisti kangastelgi jms välja vee-takse .Änniksaarel on olnud  tihe koostöö Avinurme ja Iisaku muuseumi ning Tudulinna ja  Avinurme kooliga .
Kunagi aastakümneid  tagasi olid siin kõrge vaatetorn , lubjaahi , tökativabrik ja isegi metsavedamise „mandavoska” –susla liikus  . Püüame vanu traditsioone alles hoida , vanu laule ja pärimusi säilitada järeltulevatele põlvedele .
 
.Meie külas elab 10 inimest. Külavanem on Indrek Rummel.