Eesti English Русский
 

Piilsi küla
Piilsi külade piirkond asub puidumaailmast – Avinurmest - Peipsile kõige lähemal. Mustvee valla kaardilt vaadates asume valla põhja-osa keskel.
Piirkonna moodustavad Kärasi, Jõemetsa, Kõrve ja Piilsi külad ning ajaloolised Tõnusaare, Linnanõmme-Aanati, Karusoo, Kolgavälja, Kodasaare, Soldativälja ja Ülesoo külad. Ajalooliselt on piirkond kuulunud Tartu maakonda, Torma-Lohusuu kihelkonda, Avinurme riigimõisa territooriumi koosseisu.

Põhimaantee on külasid läbiv Kalma-Avinurme maantee, mille kaudu saab liikuda Peipsi järve äärde. Kärasis lookleb Vadi-Jõemetsa maantee ning Piilsi küla keskelt saab liikuda Adraku ja Ulvi suunas. Piilsi külade piirkonnas on osa endise raudteetammi tee, mille ääres asetseb muinsuskaitse alla võetud endine Piilsi raudteejaama hoone.

Ennamuistses Linnanõmme külas ehitas Kalevipoeg linna. Vanapagan loopis linnakivid laiali, sellepärast on Piilsi külade piirkonnas palju suuri rahne, millest kaks on kaitsealused rändrahnud. Igal kivil on oma legend. Kõige võimsam on endises Aanati külas asuv Alltoa kivi.
Ammuste aegade tagustest elanikest siinkandis annab tunnistust 15.-16. sajandi Piilsi kalmumägi ja Piilsist leitud 5.-6. sajandi ehtekogu.


Kahekorruseline endine Piilsi koolihoone asub Jõemetsa külas ja selle ümbrus on hooldatud ning küladeseltsi kasutuses.
Endise Kolgavälja küla alal asus Piilsi karjamõis. Endine Soldativälja küla on Eestis ainulaadne selle poolest, et sinna jagati maatükid tsaari vene armees teeninud soldatitele, kellest 7 asus sinna ka elama ning kolmes talus toimetavad praegugi soldatite järeltulijad. Kärasi külas asub piirkonna suurim ja 2013. a Eesti parim tootmistalu Maage talu ehk Mesiviss OÜ. Endine Karusoo küla on tänasel päeval kõige lasterohkem küla.

2019. aasta andmetel elab piirkonnas kokku 103 inimest sh 12 last. Suve- ja nädalavahetuse elanikke on 12 pere ringis. Meie külades on 45 talu, sh suvekodusid 12. Tühjad on umbes 9 talu.

Piilsi Külade Selts korraldab Mustvee valla rahvamatkasid. Traditsiooniks on saanud Mustvee valla sünnipäeva tähistav „Hõimupäeva matk“ endise kitsarööpmelise raudtee tammil Mustvee ja Avinurme vahel. Giidiga saab kuulda näha piirkonna kadunud külade asumeid, pärandkultuuri ja legende.

Tänasel päeval hoitakse traditsioonilist puidutööd elus Piilsi Väljara talus, Jõemetsa Soo talus, Kärasi Sotkara talus ja Kõrve Uuetoa talus. Kui ühed külaelanikud on endale ise tööandjad, siis teised on leidnud ameti Avinurmes, Lohusuus, Kalmakülas, Mustvees, Jõgeval, Rakveres, Tartus ja Tallinnas. Suurimad kohalikud ettevõtted on Mesiviss OÜ ja Väljaotsa OÜ. Põldusid harivad siinkandis veel Karusoo Põld OÜ ja Päevapoeg OÜ. Meie küladest saad osta talutooteid: mett, lehmapiima, kitsepiima, kanamune, vaarikamarju, kartuleid, õunu ja metsaande; tarbekaupadest valmistatakse vildist esemeid, rahvariide kirivöösid, taaskasutatud trikotaažlõngast heegeldatud vaipasid, laastukorve; ehitusmaterjalidest saelaudu ja laastukatuse materjali.

Kui tuled meile külla, saame sulle näidata 5 rändrahnu, Piilsi aarde leiukohta, 15.-16. sajandi muinashauda, ajaloolist Soldativälja küla, endist raudteejaama, endist koolimaja, kadunud talude asukohti ja võimsaid põlispuid, mis ei ole mitte ainult tammed, vaid nimekirja kuulub ka pärn, saar, hõbepaju, kask, elupuu. Loodus on meil metsik ja mitmekesine, fotokaga võid jäädvustada selliseid kaitsealuseid puid, taimi, linde ja loomi nagu looduslikult kasvav lõhislehine lepp, laialehine neiuvaip, kalakotkas, lendorav, rabakonn jt. Püsivalt elavad karu, hirved, metskitsed, põdrad ja teised tuntud metsloomad ja linnud. Kõrve, Jõemetsa, Piilsi ja Karusoo küla läbib allikarohke Piilsi jõgi, mille kallastel on näha kopra tegutsemist.

Meie tegemisi saab jälgida küladeseltsi Facebooki lehel ja kodulehel, kus kajastatakse ettevõtmisi ja ajalugu.
Selts pakub matkamise ja telkimise teenuseid. Huvi korral võta ühendust telefonil 53313007.